Sportujete málo? Tak máte zaděláno na nevzhledné křečové žíly (odborně zvané varixy), které postihují až 60% populace. Ke zjištění stavu žil dolních končetin se používá ultrazvukový barevný sonograf.
Faktory, které se podílí na vzniku křečových žil:
- pohlaví - nejčastěji trápí ženy (vznikají při těhotenství...)
- obezita
- práce v sedě či ve stoje
- stoupající věk
Kde a jak vznikají křečové žíly?
Křečové žíly se nejčastěji nachází v oblasti lýtek. Poznáte je podle namodralých žil. V pokročilých případech se v místech varixů nachází otok, ekzém či nahnědle zabarvená kůže. Projevují se vznikem otoků, pocitu únavy, kožních vředů a bolestivosti.
Varixy vznikají při porušení pevnosti žilní stěny. V těchto oslabených místech se žíly rozšiřují vlivem tlaku krve a dochází k poruše žilních chlopní. Žilní chlopně nejsou schopny udržet proud krve, který se vrací a zvýšený tlak způsobí vyboulení žilní stěny.
Odstranění křečových žil za pomocí laseru
Operace křečových žil se provádí drobným mikrovpichem v úrovni kolene či třísla o velikosti 2 až 5 mm, kdy se do křečové žíly zavede optické vlákno laseru. Laserové záření způsobí destrukci postižené žíly a zároveň její uzavření. Zákrok se provádí v celkové anestézii a trvá přibližně 40 minut. Pacient může v doprovodu odejít domů, kde nosí po dobu 14 dní kompresní punčochy.
Kde si nechat odstranit křečové žíly najdete zde.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.